Eiffel Tower

מגדל אייפל גובה (מגדל אייפל גובה מעל פני הים)

מאמר זה בוחן את גובהו של מגדל אייפל והגבהה שלו מעל פני הים, מספק הקשר היסטורי, עובדות מעניינות ומשווה אותו למבנים איקוניים אחרים.

הקדמה: ציון דרך איקוני

מגדל אייפל הוא אחד מציוני הדרך המוכרים ביותר בעולם. זהו סמל איקוני של פריז, צרפת, והפך לאייקון עולמי של רומנטיקה, תרבות ואמנות. ניצב בגובה מרשים, המגדל היה אטרקציה תיירותית פופולרית מאז השלמתו בשנת 1889. המגדל הוצג גם באינספור סרטים, תכניות טלוויזיה ופרסומות, מה ומבסס עוד יותר את מקומו כאייקון תרבותי. מגדל אייפל נתן השראה לאינספור אמנים, סופרים ואדריכלים, וניתן לראות את השפעתו באדריכלות המודרנית ברחבי העולם. העיצוב וההנדסה הייחודיים שלו הפכו אותו לפלא של הישג אנושי, והוא ממשיך להוות מקור לפלא והשראה לאנשים בכל רחבי הגלובוס.

מבט אווירי של מגדל אייפל, המציג את מלוא גובהו
מבט אווירי של מגדל אייפל, המציג את מלוא גובהו

כמה גבוה מגדל אייפל?

מגדל אייפל מתנשא לגובה של 324 מטר (1,063 רגל), כולל האנטנה שלו. זה היה המבנה הגבוה ביותר מעשה ידי אדם בעולם כשהושלם בשנת 1889, על פני אנדרטת וושינגטון בארצות הברית. הוא החזיק בתואר זה עד שבניין קרייזלר בניו יורק הושלם בשנת 1930. המגדל מורכב מארבע מפלסים נפרדים, כל אחד מהם מציע נוף ייחודי של העיר פריז. המפלס הראשון הוא 57 מטר (187 רגל) מעל פני הקרקע, המפלס השני הוא 115 מטר (377 רגל) מעל פני הקרקע, והמפלס השלישי הוא 276 מטר (906 רגל) מעל פני הקרקע. הרמה הרביעית והגבוהה ביותר היא האנטנה, היושבת על גבי המגדל ומביאה את הגובה הכולל ל-324 מטרים. מגדל אייפל שוקל כ-10,100 טון והוא מוחזק על ידי ארבעה עמודים מסיביים. הוא עשוי מברזל ובמקור היה אמור להיות מבנה זמני ליריד העולמי של 1889. עם זאת, הוא היה כל כך פופולרי עד שהוא הורשה להישאר עומד לאחר סיום היריד. כיום היא אחת מאתרי התיירות המתויירים ביותר בעולם, עם מיליוני מבקרים מדי שנה.

"גובה מגדל אייפל מעל פני הים": איך הוא נמדד?

גובהו של מגדל אייפל מעל פני הים הוא מדידה של גובהו בהשוואה למפלס הים הממוצע. מדידה זו נלקחת על ידי מומחים באמצעות מכשירים ושיטות שונות. גובה המגדל אינו נמדד מבסיסו לראשו, כפי שנהוג לחשוב, אלא מגובה הקרקע ועד לראש האנטנה שלו. הסיבה לכך היא שהיסוד של המגדל יושב על שטח לא אחיד, ובסיסו אינו באותו גובה כמו השטח שמסביב.

כדי למדוד את גובהו של מגדל אייפל מעל פני הים, מומחים משתמשים בדרך כלל בשילוב של טכנולוגיית GPS ושיטות מדידה מסורתיות. הם מתחילים בקביעת נקודת ייחוס בגובה פני הים, המשמשת כמדד לכל המדידות. לאחר מכן, הם מטפסים לראש המגדל ומשתמשים במקלטי GPS כדי לחשב את מיקומו המדויק.

בנוסף, הם משתמשים במכשיר הנקרא תאודוליט, המודד זוויות ומרחקים בין שתי נקודות, כדי למדוד את גובה המגדל מעל פני הים. הם מכוונים את התיאודוליט אל האופק ומודדים את הזווית בין האופק לראש המגדל. הם גם מודדים את המרחק מהתיאודוליט לבסיס המגדל, ומשתמשים בטריגונומטריה כדי לחשב את גובה המגדל מעל פני הים.

ניתן לחשב את גובהו של מגדל אייפל מעל פני הים גם באמצעות תמונות לוויין. שיטה זו כוללת יצירת מודל תלת מימד של המגדל וסביבתו באמצעות תמונות לוויין. לאחר מכן, המודל משמש לקביעת גובה המגדל מעל פני הים.

תרשים המדגים את מדידת גובהו של מגדל אייפל מעל פני הים
תרשים המדגים את מדידת גובהו של מגדל אייפל מעל פני הים

היסטוריה קצרה: בניית מגדל אייפל

מגדל אייפל הוא אחד מציוני הדרך האיקוניים ביותר בעולם, אך בנייתו לא הייתה נטולת מחלוקת. הנה היסטוריה קצרה של איך זה נוצר:

 • עיצוב ובנייה:

  מגדל אייפל תוכנן על ידי גוסטב אייפל, מהנדס ויזם צרפתי שכבר עשה לעצמו שם בעולם הגשרים ומבנים רחבי היקף אחרים. אייפל זכה בתחרות לתכנון מגדל ליריד העולמי בפריז ב-1889, והבנייה החלה ב-1887. המגדל הושלם תוך קצת יותר משנתיים, תוך שימוש ב-18,038 חלקי ברזל ו-2.5 מיליון מסמרות.

 • מחלוקת:

  בניית מגדל אייפל הייתה שנויה במחלוקת מלכתחילה. פריזאים רבים חשו שהמגדל הוא כאב עיניים וסמל למודרניות שאינה במקום בנוף ההיסטורי של העיר. חלקם אפילו קראו לזה "מפלצתיות" ו"עמוד מתכת מלא שנאה".

  עם זאת, אייפל לא נרתע מהביקורת, והוא ראה במגדל סמל ליכולת הנדסית וגאווה לאומית. הוא אפילו טיפס לראש המגדל במהלך בנייתו כדי להדגים את בטיחותו ויציבותו.

 • מורשת:

  למרות המחלוקת סביב בנייתו, מגדל אייפל הפך במהרה לסמל אהוב של פריז ולפלא הנדסי. זה היה המבנה הגבוה ביותר מעשה ידי אדם בעולם בזמן השלמתו, והוא נשאר כך עד שבניין קרייזלר נבנה בניו יורק ב-1930.

מדוע גובהו של מגדל אייפל כל כך מרשים?

גובהו של מגדל אייפל מרשים מכמה סיבות. בראש ובראשונה, זה היה המבנה מעשה ידי אדם הגבוה בעולם כאשר נבנה ב-1889, בגובה של 324 מטר (1,063 רגל). גובה שיא זה היה עדות לכישורי ההנדסה והבנייה של גוסטב אייפל וצוותו.

שנית, גובה המגדל מרשים בגלל העיצוב שלו. המגדל מורכב מארבע רגליים מחודדות המתכנסות בחלק העליון, ומעניקות לו מראה מלוטש ואלגנטי. בניית הסורגים מוסיפה גם למשיכה החזותית של המגדל, וגורמת לו להיראות קליל וחינני יותר ממבנים גבוהים אחרים.

לבסוף, גובהו של מגדל אייפל מרשים בגלל מיקומו. המגדל ממוקם בשאנז דה מארס בלב פריז, ומספק נופים מדהימים של העיר מכל זווית. מיקומו גם הופך אותו לנקודת ציון גלויה ומוכרת מחלקים רבים של העיר, מה שמוסיף למעמדה האייקוני.

המונים התאספו בבסיס מגדל אייפל, מה שממחיש את קנה המידה העצום שלו
המונים התאספו בבסיס מגדל אייפל, מה שממחיש את קנה המידה העצום שלו

השוואת גובה מגדל אייפל למבנים אחרים

כאשר נבנה לראשונה, מגדל אייפל היה המבנה מעשה ידי אדם הגבוה בעולם. עם זאת, במהלך השנים נבנו מבנים גבוהים יותר, מה שגרם למגדל אייפל להיראות פחות מרשים מבחינת הגובה. לדוגמה, הבורג' ח'ליפה בדובאי מחזיק כעת בתואר הבניין הגבוה בעולם, בגובה של 828 מטר (2,716 רגל), יותר מכפול מגובה מגדל אייפל.

למרות זאת, מגדל אייפל נותר מבנה איקוני ומרשים. זה עדיין המבנה הגבוה ביותר בפריז ואחד מציוני הדרך המוכרים ביותר בעולם. גובהו מרשים גם בהשוואה למבנים מפורסמים אחרים, כמו פסל החירות בניו יורק, העומד על 93 מטר (305 רגל), והפירמידה הגדולה של גיזה במצרים, העומדת על 147 מטר (481 רגל) ).

בנוסף, גובהו של מגדל אייפל השפיע על עיצובם של מבנים אחרים ברחבי העולם. מגדל טוקיו ביפן, למשל, עוצב על פי דגם מגדל אייפל ומתנשא לגובה של 332 מטר (1,087 רגל). גם מגדל CN בטורונטו, קנדה, שניצב בגובה של 553 מטר (1,815 רגל), נוצר בהשראת העיצוב של מגדל אייפל.

השפעת מגדל אייפל על האדריכלות המודרנית

לעיצוב ולבנייה הייחודיים של מגדל אייפל הייתה השפעה משמעותית על האדריכלות המודרנית. השימוש של המגדל בברזל יצוק כחומר בנייה והעיצוב המורכב שלו דמוי הסריג זכו לחיקוי בבניינים ומבנים רבים ברחבי העולם.

אחת הדוגמאות הבולטות להשפעתו של מגדל אייפל על האדריכלות המודרנית היא מגדל בלקפול באנגליה. נבנה בשנת 1894, מגדל בלקפול נוצר בהשראת העיצוב של מגדל אייפל והוא ניצב בגובה של 158 מטר (518 רגל).

מגדל אייפל השפיע גם על עיצוב גשרים תלויים, כמו גשר שער הזהב בסן פרנסיסקו, קליפורניה. הכבלים הראשיים של הגשר תוכננו כך שידמו למבנה הסריג של מגדל אייפל, ונאמר כי מהנדס הגשר, יוסף שטראוס, קיבל השראה מעיצוב המגדל.

השפעתו של מגדל אייפל על האדריכלות המודרנית אינה מוגבלת לשימוש בברזל יצוק ובמבנים דמויי סריג. מרפסת התצפית של המגדל, המציעה נופים מדהימים של פריז, היוו השראה ליצירת מרפסות תצפית במבנים אחרים ברחבי העולם, כמו בניין האמפייר סטייט בניו יורק ומגדל טייפיי 101 בטייוואן.

השפעת המגדל על עיצוב מבנים אחרים אינה מוגבלת רק למבנים וגשרים. מגדל אייפל שימש גם השראה לעיצוב של מבנים אחרים כמו העתק של מגדל אייפל בלאס וגאס, נבאדה, ומגדל אמריקה בסן אנטוניו, טקסס.

דוגמאות לארכיטקטורה מודרנית בהשראת מגדל אייפל
דוגמאות לארכיטקטורה מודרנית בהשראת מגדל אייפל

משתנה ללא הרף: גובהו של מגדל אייפל לאורך זמן

גובהו של מגדל אייפל לא נשאר קבוע מאז בנייתו בשנת 1889. עקב תוספות ושינויים שונים, גובה המגדל גדל עם הזמן. בתחילה, מגדל אייפל היה 300 מטר (984 רגל), כולל האנטנה שלו.

ב-1957 נוספה למגדל אנטנה חדשה, שהגדילה את גובהו ל-320 מטר (1,050 רגל). האנטנה החדשה תוכננה לשפר את יכולות השידור של המגדל, והיא נשארת בשימוש עד היום.

בשנת 1989, מגדל אייפל עבר שיפוץ משמעותי לציון 100 שנה להיווסדו. במסגרת השיפוץ הוחלפו מעליות המגדל ונוספה מרפסת תצפית חדשה. השיפוץ כלל גם הוספת רצפת זכוכית במפלס הראשון, המאפשרת למבקרים לראות את הקרקע מתחת לרגליהם.

כיום, גובהו של מגדל אייפל הוא 324 מטר (1,063 רגל), כולל האנטנה שלו. עם זאת, גובה המגדל יכול להשתנות מעט בהתאם לטמפרטורה. במזג אוויר חם, המגדל יכול להתרחב עד 15 סנטימטרים (6 אינץ'), בעוד שבמזג אוויר קר הוא יכול להתכווץ בכמות דומה.

גובהו של מגדל אייפל מושפע גם מלוח הזמנים של התחזוקה של המגדל. מכיוון שהמגדל נצבע באופן קבוע, שכבות הצבע יכולות להצטבר עם הזמן ולהגדיל את גובהו הכללי של המגדל. למעשה, ההערכה היא שגובה המגדל גדל בכמעט 18 סנטימטרים (7 אינץ') בשל שכבות הצבע.

ביקור במגדל אייפל: טיפים ועובדות

ביקור במגדל אייפל הוא פעילות חובה לכל מי שנוסע לפריז. עם זאת, עם למעלה מ-7 מיליון מבקרים בשנה, זו יכולה להיות חוויה צפופה וסוחפת. הנה כמה טיפים ועובדות שיעזרו לך להפיק את המרב מהביקור שלך:

ראשית, חשוב לתכנן מראש ולהזמין כרטיסים מראש. זה יחסוך לך זמן ויבטיח שאתה יכול לבקר במגדל בזמן המועדף עליך. ניתן להזמין כרטיסים באינטרנט או במשרד הכרטיסים של המגדל.

שנית, שקול לבקר במגדל בשעות השפל. מוקדם בבוקר ובערב מאוחר נוטים להיות פחות צפופים, ויהיה לכם יותר מקום ליהנות מהנופים.

שלישית, היו מוכנים לבדיקות ביטחוניות. כל המבקרים חייבים לעבור דרך גלאי מתכות, ואין להכניס תיקים גדולים. עדיף להביא תיק קטן או ארנק כדי לשאת את הדברים החיוניים שלך.

רביעית, יש שלוש מפלסים של מגדל אייפל שתוכלו לבקר בהם. שני המפלסים הראשונים נגישים באמצעות מעלית או מדרגות, ואילו למפלס השלישי ניתן להגיע רק באמצעות מעלית. הקפד לנעול נעליים נוחות אם אתה מתכנן לטפס במדרגות.

לבסוף, אל תשכח את המצלמה שלך! הנופים ממגדל אייפל עוצרי נשימה, ותרצו לתפוס את הרגע. יש גם מספר מסעדות וחנויות מזכרות על המגדל, כך שתוכלו ליהנות מארוחה או לרכוש מזכרת כדי לזכור את ביקורכם.

בנוסף לטיפים אלו, ישנן מספר עובדות מעניינות על מגדל אייפל שאולי אינכם יודעים. לדוגמה, המגדל נועד במקור להיות מבנה זמני, שנבנה עבור התערוכה העולמית ב-1889. הוא כמעט נהרס לאחר היריד, אבל ערכו כמגדל רדיו הציל אותו מהרס.

עובדה מהנה נוספת היא שמגדל אייפל היה ביתם של כמה נועזים במהלך השנים. בשנת 1912 קפץ אדם בשם פרנץ רייכלט מהמפלס הראשון של המגדל כשהוא עונד מצנח תוצרת בית. לרוע המזל, המצנח שלו לא הצליח להיפתח, והוא נפל אל מותו.

משפחה נהנית מהנוף הנשקף ממרפסת התצפית של מגדל אייפל
משפחה נהנית מהנוף הנשקף ממרפסת התצפית של מגדל אייפל

מסקנה: הישג מתנשא

לסיכום, מגדל אייפל הוא לא רק הישג מדהים של הנדסה, אלא גם סמל לתרבות ולהיסטוריה הצרפתית. גובהו מעל פני הים הוא רק היבט אחד של קומתו המרשימה, שכן הוא הפך לסמל מתמשך של פריז ויעד אהוב על מטיילים מרחבי העולם.

מבנייתו בסוף המאה ה-19 ועד לתפקידו הנוכחי כמקור השראה לאדריכלים מודרניים, מגדל אייפל הוכיח את עצמו כהישג מתנשא במלוא מובן המילה. מסגרת המתכת הנמרצת שלה, המעליות המעוצבות בצורה מורכבת והנופים הפנורמיים שבו את דמיונם של מיליוני מבקרים לאורך השנים.

כשאנו מהרהרים בהיסטוריה והשפעתו של המגדל, ברור שמשמעותו חורגת הרבה מעבר לממדיו הפיזיים. מגדל אייפל הפך לסמל של רומנטיקה, הרפתקאות וחדשנות, ונוכחותו על קו הרקיע של פריז היא עדות לרוח המתמשכת של העיר.

בין אם אתם מתפעלים מהמגדל מרחוק או צופים בנופים ממרפסות התצפית שלו, אי אפשר שלא להתפעל מהפאר והאלגנטיות שלו. גובהו של מגדל אייפל מעל פני הים הוא רק אחת מהסיבות הרבות לכך שהוא ממשיך לרתק ולעורר אותנו, ומזכיר לנו את האפשרויות הבלתי מוגבלות של יצירתיות וכושר המצאה אנושיים.

גובה מגדל אייפל מעל פני הים:

מבנה גובה (מטרים) גובה מעל פני הים (מטרים) גובה מעל פני הים (רגל)
מגדל אייפל 324 115 377
בניין האמפייר סטייט 381 102 335
בורג' חליפה 829 273 895
מגדל CN 553 346 1115

מגדל אייפל עומד כסמל יוצא דופן של הנדסה, אמנות והיסטוריה, כאשר גובהו וגובהו המרשימים מעל פני הים תורמים לתהילתו העולמית.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בדיסני מתחילה כאן

מחכים לך בפייסבוק!

דילוג לתוכן